• به روزرسانی: 1396/09/29
  • بازدید: 5547
عرشه فولادی چیست

 

 

 

 

سقف عرشه فولادی چیست و چه مزیت هایی نسبت به سقف های قدیمی تر تیرچه بلوک و کامپوزیت دارد.

عرشه فولادی از مقاطع مختلط فولادی و بتنی تشکیل می شوند که این مقاطع با توجه سرویس دهی همزمان فولاد و بتن در زمان بهره برداری باعث ایجاد صرفه اقتصادی در ساخت سازه میشوند. در واقع استفاده همزمان از ظرفیت فشاری بتن و ظرفیت کششی فولاد می تواند معایب هر یک از دو مصالح را پوشش دهد زیرا از یک سو مصالح بتنی مقاومت کششی چندانی ندارند و از سوی دیگر ورق های نازک فولادی تحت فشار ممکن است دچار کمانش شوند . از این رو با ایجاد مکانیزم همزمان در یک مقطع مختلط از عملکرد همزمان مصالح برای تحمل بارهای ثقلی و همچنین انتقال بارهای جانبی استفاده میشود. از سوی دیگر با توجه به مزایای این نوع سقف در کم کردن وزن سازه و در نتیجه بهینه سازی در هزینه گزینه بسیار مناسب برای ایجاد طراحی سقف های سازه های فولادی است. در ادامه به شرح کامل این سیستم سقف به همراه مباحث طراحی دستی و نرم افزاری آن و همچنین نکات ایمنی در این سیستم سقف پرداخته شده است که امیدواریم مورد استفاده مهندسین گرامی قرار گیرد.

سقف های عرشه فولادی اولیه به عنوان قالب مشابه Form Deck های امروزی مورد استفاده قرار میگرفتند.

پیشینه استفاده از سقف های عرشه فولادی به دهه ۵۰ میلادی باز می گردد در طول سالیان گذشته این نوع از سقف های عرشه فولادی به عنوان یک محصول ایمن قابل اطمینان و با صرفه مناسب اقتصادی در صنعت ساختمان ساخته شده و در سازه های امروزی به عنوان یک عضو اصلی سازه استفاده می شوند.

مزایای سقف عرش فولادی

حذف مراحل قالب بندی و شمع گذاری

عرشه های فولادی بر نقش سازه ای خود، به عنوان قالب ماندگار نیز ایفای نقش و بار زنده هنگام ساخت و وزن بتن خیس را تحمل می نمایند.برش آسان و نصب سریع و ساده این عرشه ها ، موجب افزایش سرعت و بازدهی در مرحله اجرای سازه می گردد.

کاهش مصرف فولاد و بتن

انتخاب بهینه عرشه ، سبب کاهش ضخامت دال، تعداد تیرهای فرعی در نتیجه افزایش فواصل تیرها و میزان آرماتورهای دال شده و در نتیجه مقاطع تیرهای اصلی و ستون ها سبک تر خواهند شد ، که این موضوع موجب کاهش قابل توجه میزان فولاد و بتن مصرفی در سازه می گردد.

بهبود عملکرد سقف در هنگام زلزله

در سقف های متال دک (کامپوزیت عرشه فولادی) ، یکپارچگی مناسبی بین اجزای سازه ای بر قرار می باشد، در نتیجه این سیستم از صلبیت کافی در مقابل نیروهای جانبی برخوردار است. کاهش خسارات جانی و مالی در هنگام وقوع زلزله و آتش سوزی از سوانح رایج در هنگام وقوع زلزله سقوط اجزاء غیرساز های سقف، نظیر بلوک های سفالی می باشد. همچنین در سازه هایی که از بلوک یونولیتی استفاده می شود، در هنگام آتش سوزی گازهای خطرناکی مساعد می شود، که تلفات جانی در پی خواهد داشت.

ایجاد سکوی کار مناسب و ایمن  در زمان اجرا

عرشه های فولادی ، با ایجاد یک سکوی کار دائمی ، ایمنی را در زمان اجرا ارتقاء می بخشند. پیوستگی و یک دست بودن سطح زیرین سقف سیستم سقف های عرشه فولادی دارای سطح زیرین یک دست و یکنواخت می باشد.در کاربری هایی نظیر پارکینگ ، می توان این سقف ها را بدون هیچ گونه پوشش زیرین (سقف کاذب)  به کار برد، چراکه با توجه به صیقلی بودن عرشه ها ، نور در برخورد با آن ها بازتاب بیشتری داشته و از این طریق با مصرف انرژی کمتری می توان روشنایی را تامین نمود.

کاهش هزینه های کلی

باعث کاهش زمان اجرا، پرت مصالح، هزینه های جاری و در نتیجه کاهش کلی ،MCD به طور کلی، استفاده از روش های صنعتی سازی از جمله سیستم هزینه های پروژه می گردد.

وزن کم و قابلیت حمل آسان

عرشه ها سبک و دارای صلبیت بالا می باشند که این خصوصیات موجب سهولت در حمل و نقل آنها می گردد.

نصب ساده و سریع

معمولاً نصب عرشه ها به سادگی و بدون نیاز به تجهیزات خاصی انجام می پذیرد.

انواع سقف های عرشه فولادی

Roof Deck

کاربرد : استفاده در سقف سازه های صنعتی

مزایا : عدم وجود بتن بر روی این گونه سقف ها

کنترل در برابر باد و برف

Form Deck

کاربرد : استفاده به عنوان قالب بتن

مزایا : عدم وجود برجستگی روی ورق

طراحی دال مشابه دال بتنی

 Composite Floor Deck

کاربرد : استفاده به عنوان قالب بتن و مشارکت در باربری سقف

مزایا : ایفای نقش سازه ای به عنوان فولاد کششی

طراحی و کنترل با استفاده از روابط مختص سقف مرکب عرشه فولادی

 Cellular Deck

کاربرد : قابلیت استفاده در تمام سازه ها

مزایا : قابلیت طراحی به صورت دال مرکب یا غیر مرکب

قابلیت اجرای در دهانه های بزرگ نسبت به سایر سقف های عرشه فولادی

عرشه فولادی یا متال دک سازه ای از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت معمول  0/8 میلی متر تا1  میلی متر

با عرض خام 125 سانتی متر  و عرض  مفید تقریبی 98 سانت با طول دلخواه می باشد.

کاربرد اصلی عرشه فولادی برای سقف های ساختمان است. برای سقف های ساختمان با تعداد طبقات

بالا (برج ها) سرعت ، امنیت و کیفیت اجرا بسیار کاربردی است.

در گذشته ای نه چندان دور از تیرچه و بلوک برای اجرای سقف سفت کاری ساختمان استفاده می شده است که هنوز نیز کاربرد دارد. اما با ورق های عرشه فولادی و بتن ریزی سقفی امن ، سریع و با کیفیت خواهید داشت . امروزه ساختمان ها را با شیوه های سنتی نمی توان ساخت . سرعت و امنیت دو عامل اجتناب ناپذیر در ساخت ساختمان های امروزی است. در گذشته نه چندان دور برای رنگ آمیزی یک ساختمان از رنگ و قلم موی رنگ استفاده می شد  و با زحمت فراوان نیروی انسانی این کار انجام می گرفت.اما امروزه با ابزار های جدید مانند ابزهای پمپ باد و ...یک ساختمان را با نیروی انسانی کمتر ، سرعت و دقت بیشتر و کیفیت کاملا متفاوت می توان رنگ کرد.این مثال شاهدی بر مدعای استفاده انسان از ابزار روز است. در صنعت ساختمان نیز دیگر دوره دیوار   روی دیوار گذاشتن و تیرآهن و اسکلت و میلگرد بافی و .... گذشته است اکنون زمان آن رسیده است که یک برج 10 طبقه را در 3 ماه بسازید و به مشتریانتان عرضه کنید.عرشه فولادی یا متال دک سازه ای است فولادی که برای سقف های ساختمان کاربرد دارد. این ورق ها که معمولا از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت معمول  0/8 میل تا 1 میل بوده و با شیار و  خم های خاصی که دارند  به سهولت در ساختمان به جای سقف های قدیمی نصب شده و با توجه به اینکه داخل این شیارها با بتون آماده پر می شود سرعت اجرا و امنیت ساختمان با هیچ تکنیکی قابل مقایسه نیست. نصب عرشه فولادی با استفاده از گل میخ و میلگرد شبکه بوده و بسیار راحت است. بعد از نصب ورق های عرشه فولادی توسط گلمیخ به تیرها  و قراردادن میلگرد شبکه ، آنرا برای بتون ریزی آماده می کنیم. سپس بتون آماده سقف را کامل می کند. مهمترین دلیل استفاده از این نوع سقف را کیفیت و سرعت بالای اجرا می دانیم. با توجه به محدودیت حداقلی ظرفیت تولید این نوع سقف برای حداقل 200 متر توصیه می شود.  برای سقف های (مجموعا) کمتر از  200 متر روش های قدیمی تر پیشنهاد می شود.

جهت سفارش کالا با کارشناسان واحد فروش شرکت فولادکبیرتماس بگیرید.

 

عرشه فولادی چیست