ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

 

 

 

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه رولی

ورق گالوانیزه رول یا صاف شیت منظور ورق های فولادی است که پوششی از جنس روی بر سطح آن پوشیده شده است. ورق گالوانیزه با توجه به آنکه از پوشش روی برای آن استفاده شده است، در محیط آزاد زنگ نمی زند. ورق های گالوانیزه طی فرآیند نورد سرد تولید می شود. تولید وقیمت ورق های گالوانیزه در میزان coting با یکدیگر متفاوت هستند. هرچه میزان روی بر سطح فلز بیشتر باشد ورق گالوانیزه coting بالاتری دارد. ورق های گالوانیزه ابتدا بصورت رول هستند که وزن رولها 5تن تا 9 تن بصورت رولی و متغیر هستند.

جهت بازدید ازصفحه قیمت روز ورق گالوانیزه کلیک فرمایید.

ورق گالوانیزه سقفی

ورق های سقفی  گالوانیزه با ضخامتهای مختلف برای استفاده در سقف سازه ای ساختمان و سقف های کاذب و سقف شیروانی استفاده بسیار صورت میپذیرد. ورق گالوانیزه با فرم های مخصوص سقفی کاربرد بسیاری در سقف ساختمان ویلاها آلاچیق ها  دارد.

ورق گالوانیزه صاف-شیت شده

از ورق گالوانیزه با عرض 1000 وعرض 1250با طول های یک متر و 2.50 و یا طولهای سفارشی و بصورت صاف که اصطلاحا" شیت شده نامیده میشوند در صنعت و در ساختمان به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد.

فروش ورق گالوانیزه
فروش ورق گالوانیزه با قیمت مناسب و خرید بدون واسطه برای مشتریان محترم و ارسال به سراسر کشور امکان پذیر می باشد. جهت سفارش و دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

نرم افزارمحاسبه وزن و قیمت ورق گالوانیزه

در انتهای لیست قیمت روزانه ورق گالوانیزه در همین صفحه نرم افزار محاسبه وزن و قیمت هرمتر طول ورق گالوانیزه از 1 تا 6متر و الی 12 متر لحاظ شده است که خریدار ورق گالوانیزه برای بدست آوردن وزن تقریبی هرشیت ورق گالوانیزه میتواند براحتی از آن استفاده نماید.

خرید ورق گالوانیزه

خرید ورق گالوانیزه نیازمند رعایت نکات در هنگام انتخاب و خرید است، در این بین می توان به کیفیت پوشش روی اشاره کرد. همچنین میزان چگالی روی پوشش داده شده در سطح ورق از اهمیت ویژه ای هنگام خرید ورق سیاه برخوردار است. در هنگام خرید به کیفیت ورق سیاه توجه نمایید بسیاری از ورق های وارداتی بی کفیت پس از مدتی تخریب شده و بر روی سطح آنها شوره ایجاد می شود. البته تشخیص اینکه بدانیم ورق سیاه از کدام کارخانه است خود جای تامل و بررسی بیشتر دارد.

قیمت ورق گالوانیزه

قیمت ورق گالوانیزه به کیفیت کارخانه و نوع و ضخامت آن بستگی دارد. قیمت ورق گالوانیزه بی تأثیر از نوسانات ارزی نبوده و با افزایش قیمت ارز افزایش یافته است. دلیل این امر آن است که با افزایش قیمت دلار صادرات افزایش یافته از این رو بازار داخل با کمبود محصولات مواجه می شود و قیمت تهیه مواد اولیه برای ورق گالوانیزه افزایش داشته و بر قیمت نهایی آن تأثیر گذار است. قیمت ورق گالوانیزه را می توانید در لیست زیر مشاهده کنید. 

نمودار قیمت ورق گالوانیزه

نمودار قیمت ورق گالوانیزه را می توانید با کلیک بر روی هر کدام از محصولات زیر بطور مجزا مشاهده نمایید. 

لیست قیمت ورق گالوانیزه

لیست قیمت ورق گالوانیزه با ضخامتهای مختلف در جدول زیر آورده شده است. که البته بصورت تاییدمجدد قابل فروش میباشد در زمان ارائه پیش فاکتورورق گالوانیزه به مشتری وزن مورد نظر خریدار در تعیین قیمت از جانب فروشنده اثر گذار است.

قیمت هر کیلو ورق گالوانیزه

قیمت هر کیلو ورق گالوانیزه در جدول زیر نمایش داده شده است. قیمت ها بر اساس عرض و کارخانه سازنده آن متفاوت است. واحد وزن بر اساس کیلوگرم محاسبه شده است. و تاکیید مینماییم هنگام خرید وزن سفارش دهنده در اعلام قیمت بسیار تاثیرگذار است.
تولید کنندگان ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه موجود در بازار در دو دسته کلی قابل تقسیم بندی می باشد

ورق گالوانیزه کارخانجات داخلی 

ورق گالوانیزه فولاد مبارکه-ورق گالوانیزه کاشان-ورق گالوانیزه هفت الماس-ورق گالوانیزه سمنان-ورق گالوانیزه شهرکرد

ورق گالوانیزه اشتهارد-ورق گالوانیزه سروش

ورق گالوانیزه وارداتی که توسط کارخانجات خارجی تولید شده و به کشور وارد می گردد،

ورق گالوانیزه جین دال هند-ورق گالوانیزه ایثار هند-ورق گالوانیزه بوشان هند-ورق گالوانیزه امارات-ورق گالوانیزه چین-ورق گالوانیزه قزاق-ورق گالوانیزه اکراین-ورق گالوانیزه بلژیک-ورق گالوانیزه تایوان

معرفی مشخصات ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه به دو صورت کلی رول فرم و فابریک در کارخانه تولید می شود.

ورق های رول فرم گالوانیزه با ضخامت های ۱۸ صدم میلی متر تا ۶ میلی متر و با دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شوند.

ورق های فابریک گالوانیزه هم به دو صورت فابریک ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر و فابریک ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر تولید می شوند .

وزن عمومی رول ها بسته به عرض رول یا ضخامت و کارخانه تولید کننده بین ۵ تا ۷ تن می باشد.

فولاد گالوانیزه(به انگلیسی: Galvanized Steel) به فولاد گالوانیزه شده توسط روی گفته می‌شود.

از نظر ظاهری نیز ورق گالوانیزه به سه نوع ورق گالوانیزه بدون گل، ورق گالوانیزه گل ریز و ورق گالوانیزه گل درشت تقسیم بندی می شود. تفاوت این سه دسته ورق گالوانیزه در شکل گیری کریستال (گل) گالوانیزه بر روی ورق است که شکل گیری کریستال ها بسته به سرعت سرد نمودن ورق و میزان روی بکار رفته در فرآیند گالوانیزاسیون متفاوت خواهد بود مصارف ورق گالوانیزه بیشتر در مواردی است که ورق در معرض رطوبت قرار داشته و امکان خوردگی و زنگ زدن ورق وجود دارد. مثلا در پوشش سقف های شیروانی، گلخانه ها و پوشش های بیرونی ساختمان ها بیشتر از این ورق ها استفاده می شود.

عرض : ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰

کوتینگ : ۱۰۰ – ۱۲۰ – ۱۸۰ – ۲۲۰ – ۲۷۵

ضخامت : ۰٫۱۸ - الی  – ۲ میل

وزن کویل : ۳٫۵ الی ۱۲ تن

قطر داخلی کویل : ۵۷۰ الی ۶۲۰

کرم دار ( به انگلیسی : Chromated )

بدون روغن ( به انگلیسی : Unoiled )

ورق گالوانیزه فابریک کوتاه

کوتینگ چیست ؟

کوتینگ (به انگلیسی : Coatting ) میزان پوشش روی در دو سطح ورق و واحد آن gr/m2 میباشد.

وجود گل روی سطح ورق  :

وجود گل ( به انگلیسی : Spangle ) به دلیل وجود ناخالصی در روی هنگام کریستال شدن روی مذاب بر روی ورق سرد ( روغنی ) میباشد. علت تولید کالاهای بدون گل به دلیل مسایل محیط زیست میباشد و در آینده تمامی کالاهای گالوانیزه بدون گل خواهد بود. در کل سه نوع گل وجود دارد : مدل بی گل ( به انگلیسی : Zero Spangle ) ، مدل گل ریز ( به انگلیسی : Minimum Spangle ) و مدل گل دار ( به انگلیسی :RegularSpangle ).

مزایای ورقهای گالوانیزه چیست؟

استفاده از ورقهای گالوانیزه ۱۰ فایده خواهد داشت که عبارتند از:

 • ۱-هزینه کمتر: برای انجام عملیات گالوانیزینگ، در مقایسه با سایر روشهای معمول جلوگیری از خوردگی، نیاز به هزینه کمتری خواهد بود.
 • ۲- هزینه کمتر برای تعمیرات و نگهداری: حتی در شرایطی که انجام عملیات گالوانیزینگ در مقایسه با سایر روشهای جلوگیری از خوردگی، هزینه برتر است، اجرای آن به دلیل عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه‏، توصیه می شود.
 • ۳- طول عمر زیاد: طول عمر ورقهای پوشش داده شده با روی‏ در محیط های کاملا خورنده، در حدود ۲۰ تا ۳۰ سال است.
 • ۴- اعتبار: استانداردهای مختلف در خصوص گالوانیزینگ ورقهای فولادی، درزمینه ایجاد پوششهای نازک بحث می کنند و این نشان دهنده آن است که طول عمر و نحوه عملکرد لایه روی‏، برای مصرف کننده قابل اعتماد است.
 • ۵- دوام پوشش: پوشش ایجاد شده از طریق گالوانیزه به دلیل داشتن یک ساختار متالورژیکی خاص، دارای مقاومت مناسب در برابر صدمات مکانیکی، سایش و خوردگی خواهد بود.
 • ۶- محافظت در برابر صدمات محیطی به صورت اتوماتیک: پوششهای گالوانیزه به دلیل آنکه در فولاد نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل می کنند، به همین دلیل خواهد توانست مقاطع ریز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت نمایند.
 • ۷- محافظت کامل: پوشش ایجاد شده می تواند کلیه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه ها، جاهای کوچک و فرورفتگیها پر نموده و از خوردگی آنها جلوگیری کند. در این زمینه هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهد کرد.
 • ۸- بازرسی آسان: پوشش گالوانیزه را به راحتی و بدون نیاز با هیچ آزمایش مخربی و تنها از طریق چشم می توان کنترل و بازرسی نمود (در شرایط خاص که نیاز به ارائه تضمین برای کنترل کیفیت است، نیاز به آزمایشهای مخرب می باشد). special uses .
 • ۹-رسیدن به هدف در زمان کوتاه: در صورتی که نیاز باشد از ورقهای گالوانیزه در محل استفاده شود، در این حالت نیاز به صرف زمان برای آماده سازی سطح، رنگ کردن و یا بازرسی نخواهد بود.
 • ۱۰-محافظت کامل توسط پوشش گالوانیزه: پروسه گالوانیزه وابسته به شرایط آب و هوائی نمی باشد.

خصوصیات ورق گالوانیزه با کیفیت بالا

 • گالوانیزه با کیفیت ورقی است که علاوه بر کیفیت و استحکام بالا باید قیمت مناسب و ویژگی های خاصی را دارا باشد 

 • در شرایطی که روند صنعتی شدن تقریباً در تمامی نقاط دنیا با سرعت بالایی پیش می‌ رود، نمی ‌توان اهمیت فلزات به ویژه فولاد را این سیر نادیده گرفت. در واقع بدون استفاده از فلزات پر کاربرد مانند آهن و فولاد در صنعت، توسعه صنعتی در دنیا امکان پذیر نیست. اما فولاد هم به خودی خود ضعف ‌هایی دارد که به همین جهت و با در نظر گرفتن نیاز صنایع اقدام به تولید فولاد گالوانیزه که ضعف های فولاد معمولی را پوشش داده، نموده اند. در واقع با طی کردن فرآیند گالوانیزاسیون سعی می شود که فلز پایه یا فلز مادر در در برابر محرک های محیطی محافظت شده و محصول نهایی دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط محیطی بوده و از طول عمر بالایی برخوردار باشد.در نهایت همین ویژگی توجیه اقتصادی استفاده از محصولات گالوانیزه را به شدت بالا برده و استفاده از آن ها را بشدت افزایش داده است. ​ همانطور که ذکر شد آهن و فولاد در برابر شرایط محیطی به ویژه رطوبت و اکسیژن هوا دارای ضعف بوده و دچار خوردگی و پوسیدگی و در نهایت تخریب می شوند از این رو محققین موفق شده اند با قرار دادن یک لایه از فلزی به نام روی بر روی سطح فلز پایه که آهن و فولاد می باشد، آن را در برابر محرک های محیطی مقاوم سازند. در واقع در طی فرآیند گالوانیزاسیون با روش هایی یک لایه از فلز روی بر روی فولاد یا آهن قرار داده می ‌شود و پس از آن فلز روی در برابر محرک های محیطی واکنش شیمیایی نشان داده و در واقع خود را قربانی می کند تا فلز پایه را از تخریب در امان بدارد. همین ویژگی ها موجب شده فلزاتی که در اثر فرایند گالوانیزاسیون تولید می شوند، دارای طول عمر، مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی مانند اکسیژن و رطوبت هوا و همچنین توجیه اقتصادی بالا باشند و استفاده از آن ها در صنایع مختلف روز به روز افزایش پیدا کند. ورق های گالوانیزه خود انواع مختلفی دارند که هر یک بسته به ویژگی های خود کاربردهای مخصوصی دارند. که در ادامه با بحث گالوانیزه کردن ورق ها بیشتر آشنا میشویم.

  ( تئوری گالوانیزاسیون گرم)

گالوانیزه گرم فرایندی است که طی آن قطعات تولید شده پس از غوطه وری در مذاب روی پوششی از روی خالص و یا آلیاژ روی آهن که با پیوند های متالورژیکی (فلزی)به فلز پایه ( آهن ) متصل می گردد .در حال حاضر این فرایند به دو صورت گالوانیزه تر و خشک انجام می شود . در گالوانیزه تر، مخلوط کلرید امونیاکی روی در سطح مذاب پاشیده میشود و قطعات پس از انجام مراحل اماده سازی مستقیماً و همزمان با اغشته شدن به فلاکس وارد مذاب می شود .در گالوانیزه خشک ، قطعات پس از انجام مراحل امادهسازی در محلول کلرید امونیاکی روی قرار گرفته و پس از اغشته شدن در خشک کن و در ادامه درون مذاب قرار می گیرند .تاریخچه استفاده از گالوانیزه به سال 1724 باز میگردد. زمانی که یک شیمی دان فرانسوی به نام Melouin در آکادمی رویال فرانسه یک روش پوشش روی مذاب بر روی آهن را توصیف نمود.در سال 1836 دیگر شیمی دان فرانسوی Sorel این موضوع را ادامه داد . وی برای پوشش دادن آهن توسط روی ابتدا آنرا نه بار در اسید سولفوریک تمیز کرد وسپس توسط فلاکس کلرید آمونیم آنرا آغشته و در مخزن روی مذاب قرار داد تا اولین قطعه فولادی گالوانیزه شکل گیرد .گالوانیزه گرم به سبب اافزایش طول عمر قطعات از لحاظ بالا بردن مقاومت آنها در برابر خوردگیشیمیائی و الکتروشیمیائی در بیشتر صنایع و بخصوص در نواحی که در معرض خوردگی هستند همواره مورد توجه صنعتگران می باشد .

خط تولیدورق گالوانیزه

خط تولیدورق گالوانیزه


سایر روش های گالوانیزه عبارتند از :
آبکاری روی Zinc plating ( روش الکترو شیمیائی)
پاشش مکانیکی روی Sheradising ( روش گرمایش پودر روی در درام )
پاشش گرمائی روی Zinc spray ( روش پاشش گرد روی از طریق گرمای سوختن )
پوشش با رنگ های غنی از روی Zinc rich paint

فرایند گالوانیزاسیون به روش غوطه وری در مذاب: 

Degreasing چربی گیری
حمام گرم از سود ( حدود 90 درجه سانتیگراد ) و یا ترکیبات خاص چربی گیر معمولاً در اولین ایستگاه فرایند گالوانیزه برای پاک کردن سطوح قطعات از رنگ ، روغن ، گریس و هر گونه ترکیبات الی دیگر مورد استفاده قرار میگیرد .

کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع نفت و پالایشگاه

 ترکیبات دیگری که سطح را آلوده می کند و در این مرحله زدوده نمی شود را در مرحله بعدی ( اسید شوئی ) می زدایند . کلیه سطوح قطعه از لحاظ زدوده شده رنگ باید بطور دقیق کنترل شوند ، بعضی از انواع رنگ ها ممکن است به راحتی زدوده نشده ولازم باشد به این منظور نیازمند انجام عملیات مکانیکی ویژه مانند سند بلاست کردن باشند . قطعاتی که قرار است گالوانیزه شوند نیازمند هستند درحین فرایند اویزان نگهداشته شوند .

Loading – jigging بار گذاری – تعلیق 
به این منظور باید اسبابی تدارک دیده شود که قطعات را در مراحل اماده سازی و غوطه وری بطور معلق بتواند جابجا نماید .
 این نکته رانباید از خاطر دور کرد که هر گونه الودگی مانند علائم با رنگ ، گریس ، روغن و … قبل از شروع مراحل آماده سازی از سطح قطعات زدوده شود. نحوه قرارگیری و منافذ داخلی قطعات باید به نحوی باشد که محلول های شستشو و مذاب روی قادر باشد در تمام نواحی قطعه جریان یابد.
 اجزاء سازه ها در هنگام طراحی باید به نحوی پیش بینی گردد ناحیه ائی بن بست نباشد تا هوا ، محلول های شستشو( چربی گیر، اسید و فلاکس ) و در نهایت مذاب به آن دسترسی نداشته باشد .حتماً در ابتدا و حین فرایند طراحی و ساخت سازه ها با گالوانیزه کننده هماهنگی نمائید.

 Acid pickling اسید شوئی 

قطعات در این مرحله به منظور برداشتن زنگ ، پوسته و سایر اکسید های فلزی در حمام اسید کلریدریک غوطه ور می شوند سطح فولاد می بایست بطور کامل از این الودگی ها زدوده گردد تا مذاب روی قادر گردد با فولاد بطور کامل واکنش دهد .زنگ زدگی عمیق و سنگین را ممکن است نتوانیم به راحتی با روش اسید شوئی برداریم ، به همین دلیل شاید لازم باشد از سایر روش های مکانیکی به منظور تمیز کردن سطح قبل از اسید شوئی استفاده کرد .

  Pre-fluxing فلاکسینگ 

پس از اینکه قطعات اسید شوئی شدند در وان اب ابشوئی گردیده و در پایان مراحل اماده سازی در حمام گرم کلرید امونیاکی روی قرار گرفته و به ان اغشته می شوند . محلول کلرید امونیاکی روی سطح فولاد را برای انجام واکنش با مذاب روی اماده می نماید .
Hot dip galvanizing گالوانیزه گرم 
مذاب روی با سطح فولادی که در مراحل قبلی کاملاً تمیزشده است ، واکنش داده و لایه ائی از الیاژ روی – اهن را که پیوند بسیار قوی با سطح فولاد برقرار کرده را تشکیل میدهد .پوشش گالوانیزه در 2 الی 3 دقیقه ابتدائی ورود به حمام مذاب تشکیل می شود که در هر حال به ضخامت فولاد بستگی دارد .

Quenching خنک کردن 
 پس از اتمام فرایند گالوانیزه گرم که با خروج قطعات از درون مذاب همراه است ، انها را بلافاصله در اب و یا محلول دی کرومات سدیم غوطه ور می کنند .
 عملیات غوطه وری در محلول دی کرومات سدیم موجب خنک شدن قطعات می گردد که به همین سبب به راحتی قابل انتقال بوده و سطوح نسبت به واکنش های بعدی غیرفعال گردیده و براق خواهد شد .

 Characteristics ویژگی ها 
 لایه الیاژی روی اهن 80% الی 100 % پوشش را ممکن است ، شامل گردد .
لایه های الیاژی روی اهن 250 برابر از فولاد سخت تر است

Coating comparisons مقایسه پوشش 
 ویژه گی های پوشش روی به روش گالوانیزه به روش غوطه وری گرم, hot dip galvanizing (HDG) در مقایسه با روش الکترولیز (zincelectroplating (ZEP)) و گالوانیزه پیوسته ( galvanizing-(GC)continuous) ارجحیت دارد ، زیرا
1- پوشش گالوانیزه گرم ضخامت بیشتر و در نتیجه طول عمر بالغ بر 50 سال بدون زنگ زدن دارد .
2- پوشش گالوانیزه گرم سخت تر و 5 برابر مقاومت سایشی بیشتری نسبت به روش های دیگردارد .

ورق های گالوانیزه از وزن نسبی آهن پیروی می کنند که چگالی آن عدد دقیق 7/86 می باشد 

آبکاری گالوانیزه سرد و گرم گالوانیزه کردن یا گالوانیزاسیون به عملیاتی گفته می شود:

که طی آن فلز روی به عنوان پوششی محافظ، بر روی فلز زیرین که عمدتا آهن و فولاد است، قرار می گیرد. آهن و فولاد، مواد جدایی ناپذیر از تکنولوژی و پیشرفت صنایع در زندگی مدرن این دوران هستند و تنها خطری که آن ها را تهدید می کند، خطر خوردگی، زنگ زدگی و اکسید شدن است. برای مقابله با این خطرات، فلزات را گالوانیزه می کنند. برای گالوانیزه کردن فلزات از دو روش کلی گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد (الکترولیز) استفاده می شود. لایه گالوانیزه از فلز در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می کند.

آبکاری گالوانیزه گرم چیست؟

گالوانیزه گرم یکی از قدیمی ترین روش های گالوانیزه کردن فلزات است که از حدود 150 سال پیش تا کنون استفاده می شده است. در این روش قطعه فلزی مورد نظر را وارد محیطی حاوی روی مذاب با دمای 460 درجه سانتی گراد می کنند تا قطعه کاملا در روی مذاب غوطه ور شود. پس از آن قطعه را از وان روی خارج می کنند، آنگاه لایه روی، با اکسیژن و کربن واکنش انجام داده و تبدیل به لایه ای مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود.همچنین پس از انجام گالوانیزه گرم، بین فولاد و روی مذاب نیز واکنش شیمیایی انجام شده و چندین لایه مرکب از آهن و روی ، تشکیل می شود که از فلز پایه در برابر خوردگی و سایش و زنگ زدگی محافت می کند. ضخامت لایه گالوانیزه در این روش بین 100 تا 130 میکرون است. ظاهر لایه روی در روش گالوانیزه گرم ، مات و کدر و به رنگ توسی است و سطح یک نواخت و صافی ندارد.

آبکاری گالوانیزه سرد چیست؟

برای اینکه با آموزش آبکاری گالوانیزه سرد آشنا شویم باید بگوییم  که در روش گالوانیزه سرد (الکترولیز) نمک روی را داخل محلول آبی یا اسیدی (الکترولیت) ریخته و به قطعه مورد نظر اسپری می کنند. ضخامت لایه گالوانیزه در این روش در حدود 25 میکرون است. ظاهر لایه روی یا زینک در روش گالوانیزه سرد ، براق و یک نواخت است.
گالوانیزه گرم و سرد چه تفاوت هایی دارند؟

قطعاتی که به روش گالوانیزه گرم ، پوشش داده می شوند، بیشتر برای استفاده در محیط باز و فضای خارجی مناسب هستند. در گالوانیزه کردن به روش گرم، فلز روی یا زینک تا حدودی به درون آهن نفوذ می کند؛ بنابراین مقاومت فلزاتی که با روش گرم گالوانیزه شده اند، بسیار بیشتر از فلزاتی با روکش گالوانیزه به روش سرد است.ضخامت لایه روی در روش گالوانیزه گرم بیشتر و حدود 100 تا 130 میکرون است . در حالی که در روش گالوانیزه سرد ضخامت لایه روی کمتر از 25 میکرون است.گالوانیزه گرم برای محافظت از فلز در برابر خوردگی و زنگ زدگی به کار گرفته می شود و قدرت محافظت بسیار بیشتری دارد. اما گالوانیزه سرد با توجه به ضخامت کمتر لایه روی ، تنها برای حفاظت از فلز در برابر زنگ زدگی استفاده می شود. پوشش روی در فلزات دارای لایه گالوانیزه گرم ظاهری مات و کدر و در فلزات دارای پوشش گالوانیزه سرد ظاهری براق و درخشان دارند.فلزاتی که پوشش گالوانیزه سرد دارند، در صورت ایجاد خراش عمیق روس سطح آنها، دچار زنگ زدگی در لایه های زیرین شده و پس از مدتی اکسید می شوند.
کاربرد گالوانیزه سرد

روش گالوانیزه سرد بیشتر برای پوشش دهی فلزاتی که مصارف بهداشتی دارند یا ورق و لوله هایی با ضخامت کم و قطعات فلزی ریز استفاده می شود. همچنین در صنایع ساخت خودرو ،پیچ و مهره و قطعه سازی نیز کاربرد دارد.

کاربرد گالوانیزه گرم

از روش گالوانیزه گرم بیشتر برای پوشش دهی قطعات مورد استفاده در فضای باز به کار می رود. مثلا دکل های مخابراتی، گارد ریل جاده ها، دکل های فشار قوی برق، لوله های آب با ضخامت بالا و تیر های برق با این روش پوشش دهی می شوند تا در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشند.

خط تولیدورق گالوانیزه

آماده سازی فلزات برای گالوانیزاسیون
برای اینکه روی (زینک) کاملا به سطح فلز بچسبد و لایه ای محفظ تشکیل دهد، لازم است که سطح فلز کاملا تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و ناخالصی و زنگ زدگی باشد. بنابراین قبل از عملیات گالوانیزاسیون، فلزات را در محلولی اسیدی مانند اسید سولفوریک یا اسید کلریدریک به همراه ایجاد لرزش و حرکت غوطه ور می کنند تا هر گونه اضافات و آلودگی از سطح آن ها پاک شود. سپس عملیات گالوانیزه گرم یا سرد را آغاز می کنند البته باید درنظر داشت که ورق هایی که در بازار به ورق گالوانیزه شهرت دارند هم با روشی تقریبا مشابه آبکاری گرم تولید می شوند.

مشخصه ورق گالوانیزه خوب چیست ؟

آنچه که در ورق گالوانیزه بسیار مهم می باشد آنست که پوشش روی در واقع از ورق فولادی پایه قرار است حفاظت نماید. بنابراین مشخصات و خواص ورق فولادی زیر پوشش، در خوب بودن ورق گالوانیزه بسیار اهمیت دارد.

خواص عمده ورق فولادی شامل موارد ذیل می باشد:

استحکام تسلیم-استحکام کششی-انعطاف پذیری-سختی-ترکیب شیمیایی ورق بسته به کاربرد مورد نیاز، این خواص می تواند متفاوت باشد. مثلا برای یک کاربرد انعطاف پذیری ورق بسیار مهم می باشد  ولی برای کاربردی دیگر استحکام و عدم انعطاف پذیری اهمیت خواهد داشت.  برای ورق هایی که لازم است در پروسه کشش، تغییر شکل دهند انعطاف پذیری بسیار مهم می باشد ولی برای ورقهایی که قرار است  در متال دک یا ال اس اف مورد استفاده قرار گیرند استحکام از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. لذا برای تشخیص خوب بودن ورق گالوانیزه اولین شرط لازم کاربرد ورق مورد نظر می باشد. بر اساس کاربرد می توان تعیین نمود که ورق انتخاب شده مناسب می باشد یا نه. در واقع ورق خوب می باشد یا نه. خواص ورق فولادی پایه در پروسه های گالوانیزه می تواند تغییر یابد. خطوط کوره ای قادر هستند با تنظیم پارامترهایی مثل دمای کوره ها، سرعت سرد کردن ورق، سرعت عبور ورق از کوره و ... خواص مختلفی از ورق فولادی پایه ایجاد نمایند. لذا فرآیند آماده سازی ورق فولادی برای پوشش دهی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در این بین ترکیب شیمیایی و گرید فولاد پایه نیز در گرفتن خواص مطلوب نقش اساسی دارد. پروسه نورد ورق فولادی نیز در خواص نهایی محصول گالوانیزه موثر می باشد. موارد بسیاری در آماده سازی ورق فولادی زیر پوشش باید مورد توجه قرار گیرد تا ضمن تامین خواص مکانیکی مطلوب، کیفیت خوب پوشش نیز تامین گردد. از فولاد پایه و خواص آن که بگذریم در مورد پوشش گالوانیزه بهترین پوشش ها مربوط به پوشش های با وزن زیاد روی می باشد. چرا که رابطه خوردگی ورق با میزان روی اعمال شده بصورت پوشش در سطح ورق فولادی، رابطه ای مستقیم می باشد. هرچه مقدار روی بیشتر باشد خوردگی دیرتر اتفاق خواهد افتاد. شرط بعدی خوب بودن پوشش، یکنواختی آن در تمام نقاط و سطح از هر لحاظ می باشد. منظم بودن گلهای پوشش، یکنواختی ضخامت پوشش در عرض و در طول ورق و حتی در دو طرف ورق در کیفیت پوشش تاثیرگذار می باشد. چسبندگی پوشش روی به ورق فولادی پایه از عوامل دیگر خوب بودن ورق گالوانیزه می باشد. در این زمینه با بررسی لایه های آلیاژی می توان عنوان نمود چه پوششی بهتر خواهد بود. عیوب سطحی پوشش عامل و معیار دیگری برای تشخیص خوب بودن محصول گالوانیزه می باشد. عیوب زیادی در ورق های گالوانیزه شناسایی شده است که چنانچه علاقمند به دانستن آنها باشید در پستهای بعدی به آنها اشاره خواهد شد. شکل ظاهری و فیزیکی خود ورق یا محصول گالوانیزه نیز تعیین کننده می باشد. مثلا ورقی که فاقد چروک، موج در لبه و در وسط و یا تلرانس های مختلف ابعادی شامل ضخامت و عرض باشد و یا فاقد عیوبی چون انحنا شمشیری ورق باشد مرغوب تر خواهد بود. در موردگل ورق و اندازه آن و تاثیر بر کیفیت محصول نظرات مختلفی وجود دارد که در پستی جداگانه صحبت خواهد شد. اما در این رابطه ذائقه مشتریان بر کیفیت ارجح می باشد. بازار و مشتریان زیادی گلهای درشت را بر گلهای ریز ترجیح می دهند. و نکته دیگر که در خوب بودن ورق گالوانیزه اهمیت دارد و البته کاملا با کیفیت و مشخصات مورد درخواست نیز در ارتباط است قیمت ورق می باشد. طبیعتا ورق گالوانیزه خوب در شرایط یکسان با توجه به مشخصات مورد نیاز، ورقی است که قیمت آن پایین تر باشد.

 

ورق گالوانیزه

 ورق گالوانیزه

 ورق گالوانیزه به ورق فولادی پوشش شده توسط روی گفته می شود.یکی از روش‌های محافظت از خوردگی  گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه‌ای از فلز محافظ ( که معمولا فلز روی است) انجام می شود. در این حالت پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت می‌شود. این فرآیند نوع خاصی از حفاظت گالوانیکی است. میزان مقاومت پوشش گالوانیزه متناسب با ضخامت آن است. این روش یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های محافظت فولادها در محیط‌های خورنده استروش های متفاوتی برای گالوانیزه نمودن فولاد و ورق های فلزی وجود دارد، از بهترین و اقتصادی ترین روش های گالوانیزه نمودن ورقهای آهنی، غوطه وری ورق آهنی در حوضچه مذاب است میزان پوشش گالوانیزه (ضخامت روی ) بر روی ورق ها و سایر مقاطع فولادی متفاوت می باشد. میزان پوشش گالوانیزه ورق ها بر اساس جرم پوشش فلز روی (ZN) آنها تعیین می گردد. که می تواند از ۱۰۰ تا ۳۵۰ گرم بر متر مربع باشداز نظر ظاهری نیز ورق گالوانیزه به سه نوع ورق گالوانیزه بدون گل، ورق گالوانیزه گل ریز و ورق گالوانیزه گل درشت تقسیم بندی می شود.  ورق گالوانیزه با فرمینگ ها و ضخامت ها و طرح های متنوع  و یا بصورت خمکاری و رشته بری و یا شیت های 2*1 و ابعاد مختلف دیگر در ساختمان و صنعت بسیار قابل استفاده و دارای اهمیت فراوان  میباشد. تفاوت ورق گالوانیزه و کلاف گرم در این است که برای ورق گالونیزه از پوشش روی استفاده می‌شود. این پوشش بر روی ورق کشیده می‌شود و آن را تبدیل به ورق گالوانیزه می‌کند. البته ضخامت ورق گالوانیزه و کلاف گرم هم با هم متفاوت است. معمولاً ضخامت ورق گالوانیزه معمولا کمتر است. ضخامت گالوانیزه از 0.3 تا 2 میلی متر و بالاتر هست. کارخانه فولاد مبارکه تولید کننده این نوع ورق تا ضخامت نهایتاً 2 میل است. هرچه ضخامت ورق گالوانیزه بیشتر باشد تولید آن سخت‌تر است. ضخامت‌های بالا معمولاً برای ساخت مخازن آب به کار می‌رود. برای تولید ورق گالوانیزه ابتدا ورق گرم را به سرد و سپس سرد را به گالوانیزه تبدیل می‌کنند. ورق گالوانیزه از نظر بهداشتی و زیست محیطی چندان سازگار نیست چون زمانیکه بر روی ورق تولید شده پوششی از فلز روی آب شده داده می‌شود، این پوشش به سرعت از بین می‌رود و تخریب پذیر است.به همین دلیل لایه دیگری از کروم روی آن کشیده می‌شود که سرطان زا می‌باشد. انواع ورق گالوانیزه با پوشش کروم به سه دسته 3 ظرفیتی، 6 ظرفیتی و کروم آزاد تقسیم می‌شوند. برای جلوگیری از خوردگی و تخریب پوشش روی بر روی آن کروم 6 ظرفیتی می‌کشند که بسیار هم مقاوم است اما برای انسان‌ها و محیط زیست مخرب است. ورق گالوانیزه بیشتر برای تولید انواع آب سردکن، یخچال و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت‌های تولید کننده ورق گالوانیزه شامل: فولاد مبارکه، ورق خودرو شهرکرد، هفت الماس و شرکت تاراز می‌باشد.گالوانیزه طیفی است از ورق‌های فولادی گالوانیزه که به روش غوطه وری گرم تولید می‌گردند.این محصولات هم به شکل ورقه و هم می‌توانند به شکل کلاف عرضه گردند.​

 کارخانجات تولیدکننده ورق گالوانیزه 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

اولین شرکت در بحث معرفی بهترین کارخانه های داخلی تولیدکننده ورق گالوانیزه، شرکت فولاد مبارکه اصفهان است. این شرکت در زمینه تولید ورق های فولادی به صورت نورد گرم و نورد سرد در ضخامت های 0.18 تا 16 میلی متر و همچنین تولید کلاف فعالیت دارد. بحث تولید ورق گالوانیزه از برنامه ریزی های ابتدایی این شرکت بود. روش تولید این محصول در شرکت فولاد مبارکه به روش غوطه وری گرم است که در نهایت ورق به صورت کلاف سرد خام تحویل داده می شود. ضخامت این ورق ها در محدود 0.25 تا 2 میلیمتر و با عرض 750 تا 1510 میلی متر هستند. قطر داخلی کلاف 508 تا 610 و قطر خارجی آن 900 تا 2000 میلی متر است و وزن این اوراق از 3 تا 20 تن است. ظرفیت این شرکت در سال 200 هزار تن ورق گالوانیزه است. از بهترین ویژگی های ورق های تولیدی این شرکت می توان به مقاومت بالا، جوش پذیری مناسب و ناخالصی پایین اشاره کرد.

شرکت صنایع هفت الماس

یکی دیگر از شرکت هایی که در نوشتار معرفی بهترین کارخانه های داخلی تولید ورق گالوانیزه معرفی می شود، شرکت هفت الماس است که سازنده انواع ورق های گالوانیزه و ضد زنگ، در سال 1375 مورد بهره برداری قرار گرفت. ضخامت ورق های تولیدی این شرکت از 0.3 تا 2 میلی متر متغیر است و عرض محصول در محدوده 1000 تا 1250 میلی متر است و با وزن حداکثر 25 تن عرضه می شوند. ورق های گالوانیزه تولیدی این شرکت بالاترین کیفیت را در بین ورق های تولیدی سایر شرکت ها دارند. ظرفیت تولیدی این شرکت 250 هزار تن در سال است.

شرکت فولاد امیرکبیر کاشان

این شرکت با هدف تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه وری گرم در سال 1374 تاسیس شد. ضخامت ورق های تولیدی در محدوده 0.25 تا 1.5 میلی متر است. محصولات این شرکت از لحاظ کیفیت به 4 دسته کششی در حالت های ساده، عمیق و بسیار عمیق و تجاری عرضه می شوند. محصولاتی که این شرکت تولید می کند شامل ورق گالوانیزه، ورق اسید شویی و ورق سرد آنیل شده است. ظرفیت تولیدی سالانه شرکت 120 هزار تن است.

شرکت صنایع ورق های پوشش دار تاراز چهارمحال

ازجمله کارخانه های داخلی تولید ورق گالوانیزه، شرکت صنایع ورق های پوشش دار تاراز چهارمحال است که تولید کننده ورق های پوشش دار است و نخستین تولید کننده ورق گالوالوم در ایران محسوب می شود و در سال 1387 به بهره برداری رسید. ظرفیت تولیدی این شرکت 330 هزار تن در سال می باشد. از جمله ویژگی های ورق های تولید شده در این شرکت می توان به داشتن سطحی براق و رنگ پذیری و جوش پذیری بالا در عین قیمت پایین اشاره کرد.

ورق گالوانیزه

شرکت ورق خودرو شهرکرد

یکی از بهترین شرکت ها در حوزه تولید ورق گالوانیزه در کشور است و محصول تولیدی این شرکت به صورت اختصاصی برای صنعت خودرو سازی مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت تولید این کارخانه در حدود 400 هزار تن در سال است. این شرکت در حال حاضر از زیر مجموعه های شرکت فولاد مبارکه محسوب شده و قطعات اولیه آن را همین شرکت تامین می شود. از بهترین ویژگی های ورق های تولیدی این شرکت می توان به مقاومت بالا در عین ضخامت کم، شکل گیری مناسب و رنگ پذیری بالا اشاره کرد.

شرکت نورد و لوله سمنان

در سال۱۹۹۳در ایران به عنوان تولید کننده اصلی در زمینه انواع پروفیل و لوله های فولادی درزجوش تاسیس شد. که محصولات ما شامل لوله های سیاه و گالوانیزه آب و گاز و همچنین چارچوب های درب و پنجره و محصولات مرتبط به آن می باشد. مجموعه کارخانجات نورد لوله سمنان با نیروی کار ۹۸۰ نفر و در منطقه ای با متراژ ۳۵.۰۰۰ متر مربع در ایران –  استان سمنان قرارگرفته است.حجم تولیدات این مجموعه از ۸.۵۰۰ تن تا ۲۶۵.۰۰۰ متریک تن افزایش یافت ودر سال ۱۹۹۵ به خاطر افزایش خط تولید حجم تولید به ۱.۲۰۰.۰۰۰ متریک تن در سال رسید.این افزایش تولید در مدت کوتاه در مجموعه سمنان شایستگی شرکت را به اثبات رسانید و همچنین از زمان دریافت گواهینامه مدیریت کیفی ایزو ۹۰۰۱ کیفیت کالای شرکت رو به بهبود رفته است.قابل ذکر است محصولات ما منطبق با استاندارد بین‌المللی می باشد و از سال ۱۹۹۸ این مجموعه محصولات خود را به اروپا و منطقه خلیج فارس صادر می کند.

محاسبه وزن ورق گالوانیزه

با دانستن مساحت و چگالی هر جسمی حدود وزن آن جسم قابل محاسبه است.

برای راحتی درک این موضوع لازم می دانم تا چگالی چند کالای فلزی مهم را باز گو کنم :

چگالی آهن =7/86 (که بهتر است 8 در نظر گرفته شود)

چگالی استیل = 7/84 (که باز هم پیشنهاد می کنم در محاسبات 8 در نظر بگیرید)

چگالی آلومینیوم = 2/7

چگالی سایر فلزات مانند گالوانیزه ، روغنی ، سیاه ، آجدار و … نیز همان چگالی آهن است

که توصیه می کنم 7.85 در نظر گرفته شود.

خوب تا اینجا چگالی برخی از فلزات پرکاربرد را ذکر کردیم و برای تست فرمول وزن یک برگ

البته برای مثال ورق گالوانیزه با ابعاد2 متر در 1 متر را به شیوه زیر محاسبه نمایید:

طول ورق(متر)*عرض ورق(متر)*ضخامت ورق(میلی متر)*چگالی ورق مساوی است با:

وزن ورق به کیلوگرم

جدول وزن ورق گالوانیزه 

با ضخامت های مختلف و عرض های 1000 و 1250 میلیمتر

ردیف

طول ورق

گالوانیزه

(میلیمتر)

عرض ورق

گالوانیزه

(میلیمتر)

ضخامت

ورق گالوانیزه

(صدم/میلیمتر)

وزن

(کیلوگرم)

1

2000

1000

30

4.71

2

2000

1000

40

6.28

3

2000

1000

50

7.85

4

2000

1000

60

9.42

5

2000

1000

70

10.99

6

2000

1000

80

12.56

7

2000

1000

90

14.13

8

2000

1000

100

15.7

9

2000

1000

125

19.63

10

2000

1000

150

23.55

11

2000

1000

200

31.4

12

2500

1250

30

7.36

13

2500

1250

40

9.82

14

2500

1250

50

12.26

15

2500

1250

60

14.71

16

2500

1250

70

17.17

17

2500

1250

80

19.62

18

2500

1250

90

22.07

19

2500

1250

100

24.53

20

2500

1250

125

30.66

21

2500

1250

150

36.79

22

2500

1250

200

49.06

23

6000

1000

50

23.55

24

6000

1250

50

29.43

شوره زدن ورق های گالوانیزه

ورق‌های گالوانیزه با اینکه دارای ویژگی‌های مثبت زیادی هستند، اما یک مشکل مهم دارند و آن شوره زدن ورق گالوانیزه است! جالب است بدانید که این شوره‌ها به مرور زمان منجر به تخریب ورق شده و مشکلات بسیاری ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، بهتر است با دلایل ایجاد این شوره‌ها و روش‌های برطرف کردن آن‌ها آشنا شده و به این ترتیب، از ایجاد شوره در ورق گالوانیزه جلوگیری کنیم. یکی از مهم‌ترین مشکلات محصولات آهنی، زنگ‌زدگی آن‌هاست؛ به همین دلیل، از سال‌ها قبل متخصصان به دنبال راه حلی برای جلوگیری از این اتفاق بوده‌اند. پس از مدتی بلاخره تحقیقات نتیجه داد و روشی با عنوان “گالوانیزاسیون” اختراع شد!در این روش، بر روی ورق‌های فولادی یا آهنی یک لایه از فلز “روی” قرار می‌گیرد که باعث حفاظت بیشتر از فلز در برابر خوردگی و تخریب‌های محیطی خواهد شد. همچنین، برای اعمال این پوشش از دو روش حرارتی و الکتریکی استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها کاربردهای خاص خود را دارد.از جمله مزایای استفاده از ورق‌های گالوانیزه می‌توان به افزایش طول عمر قطعات اشاره کرد؛ چراکه فلز “روی” مانع از تخریب قطعات فولادی می‌شود. علاوه بر آن، هزینه‌ی گالوانیزاسیون نیز از سایر روش‌های حفاظتی کمتر بوده  و منجر به صرفه‌جویی در منابع می‌شود. اگر از ورق‌های گالوانیزه استفاده کرده باشید، حتما با پدیده‌ای به نام شوره زدن آشنایی دارید! در حقیقت، شوره زدن ورق گالوانیزه بسیار محتمل است و باید تا جایی که امکان دارد از وقوع آن جلوگیری کنیم؛ حال به نظر شما چرا این شوره‌ها در گالوانیزه ایجاد می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت: فلز روی یک فلز بسیار واکنش‌پذیر است که تمایل زیادی به جذب OH محیط دارد. به همین دلیل اگر در مجاورت رطوبت باشد، به سرعت واکنش داده و اکسید می‌شود. لازم به ذکر است که اکسید روی بر خلاف اکسید آهن، سفید رنگ بوده و ظاهری شبیه شوره دارد؛ به همین دلیل، به “اکسید روی” تشکیل شده در ورق گالوانیزه، شوره سفید نیز می‌گویند. شوره‌ی ایجاد شده روی محصولات گالوانیزه را بر اساس شدت تشکیل آن‌ها به سه بخش تقسیم می‌کنند که شامل شوره‌های با وسعت کم، شوره‌های با وسعت متوسط و شوره‌های با وسعت زیاد می‌شود. نکته‌ی مهم اینجاست که همه‌ی این موارد را می‌توان با رعایت برخی از اصول و نکات مربوطه از بین برد یا از وقوع آن‌ها جلوگیری کرد. همان‌طور که گفتیم، دلیل گالوانیزه کردن ورق‌های فولادی این است که از آن‌ها در برابر خوردگی و آسیب‌های محیطی محافظت کنیم؛ حال اگر اتفاقی برای پوشش گالوانیزه رخ دهد، تمامی تلاش‌های ما بی نتیجه خواهد بود. نتایج بررسی‌های تجربی نشان می‌دهد که شوره زدن ورق گالوانیزه به مرور زمان باعث تخریب ورق گالوانیزه می‌شود؛ زیرا این شوره‌ها، فلز “روی” به کار رفته در پوشش را مصرف کرده و آن را از بین می‌برند. بنابراین بهتر است شوره سفید را شناسایی کرده و برای حذف آن‌ها اقدام کنیم. از جمله معایب شوره زدن ورق‌های گالوانیزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    کاهش طول عمر ورق گالوانیزه

     کاهش استحکام محصولات

    کاهش میزان سختی پوشش گالوانیزه

 به وجود آمدن آسیب‌های ظاهری

روش‌های از بین بردن شوره در ورق گالوانیزه

شوره‌زدایی در ورق‌های گالوانیزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ به همین دلیل مهندسان روش‌هایی را برای از بین بردن آن ابداع کرده‌اند که در صورت اجرای درست آن‌ها می‌توان تا حدود زیادی این شوره‌ها را برطرف نمود. برخی از این روش‌ها در ادامه آورده شده است:

1- روش‌های مکانیکی

شوره سفید به وجود آمده روی ورق گالوانیزه را می‌توان با کمک روش‌های مکانیکی از بین برد. در این روش، باید سعی کنیم “اکسید روی” را از طریق سنباده‌زنی، برس‌های فلزی، ماشین‌کاری و تراشکاری از روی ورق‌های گالوانیزه پاک کنیم. برای این کار باید توجه داشت که هر چه تراکم و سختی شوره‌ها بیشتر باشد، حذف کردن آن‌ها نیز دشوارتر است. بنابراین، برای از بین بردن شوره سفید با وسعت کم، استفاده از سنباده پیشنهاد می‌شود؛ اما در صورت بالا بودن وسعت شوره‌ها، بهترین گزینه استفاده از ماشین‌کاری یا تراشکاری است. هنگام تراشکاری یا ماشین‌کاری ورق گالوانیزه باید نهایت دقت را داشته باشید تا پوشش اصلی گالوانیزه دچار آسیب نشود. همچنین پس از اتمام کار بهتر است فرایند گالوانیزاسیون را مجددا انجام دهید تا ورق فولادی به طور کامل محافظت شود.

2- روش‌های شیمیایی

یکی دیگر از روش‌های پرکاربرد برای از بین بردن شوره زدن ورق گالوانیزه استفاده از روش‌های شیمیایی است. در این شیوه، به جای تراشیدن “اکسید روی” با روش‌های مکانیکی، آن را در محلول‌های اسیدی حل می‌کنند.  به همین منظور، انتخاب نوع اسید و درصد غلظت آن بسیار مهم است؛ زیرا اگر این کار به درستی انجام نشود، پوشش گالوانیزه نیز حل شده و آسیب‌های جدی به فولاد وارد می‌شود. همچنین اگر اسید به اندازه کافی قوی نباشد، نمی‌تواند شوره سفید را برطرف کند. از جمله اسیدهای ضعیف برای حل کردن شوره‌های با وسعت کم می‌توان به سرکه سفید اشاره کرد. شما می‌توانید سرکه سفید را با کمک برس‌های مویی روی ورق گالوانیزه پخش کرده و اجازه دهید تا “اکسید روی” به طور کامل حل شود. همچنین اگر ورق گالوانیزه شوره‌های متراکم و زیادی داشته باشد ، می‌توان از محلول دی کرومات سدیم و اسید سولفوریک غلیظ برای از بین بردن آن‌ها استفاده کرد. فقط توجه داشته باشید که اسید سولفوریک نباید به طور مداوم در معرض پوشش گالوانیزه قرار بگیرد؛ چراکه منجر به خوردگی آن می‌شود.

شوره زدن ورق گالوانیزه

نکات ضروری برای جلوگیری از شوره زدن

همان‌گونه که در بخش قبل گفتیم، روش‌های متنوعی برای از بین بردن شوره زدن ورق گالوانیزه وجود دارد؛ اما این روش‌ها اغلب هزینه‌ی بالایی داشته و زمان زیادی نیاز دارند. بنابراین باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از شوره زدن انجام دهیم. برخی از نکات ضروری به منظور جلوگیری از شوره در ورق‌های گالوانیزه عبارتند از:

1- وضعیت انبارداری را کنترل کنید

اگر بخواهیم مهم‌ترین عامل در شوره زدن ورق گالوانیزه را شناسایی کنیم، باید به سراغ نحوه‌ی انبارداری محصولات برویم؛ زیرا بیشترین مشکلات این ورق‌ها در انبارهای نگهداری اتفاق می‌افتد. از جمله شرایط انبارداری برای محصولات گالوانیزه می‌توان به تهویه‌ی مناسب و کانال‌کشی کف انبار اشاره کرد. همچنین زمان نگه‌داری ورق‌های گالوانیزه در انبار نباید بیشتر از شش ماه باشد. در غیر این صورت احتمال ایجاد شوره روی سطح آن افزایش پیدا می‌کند.

2- از پلاستیک‌ها برای بسته‌بندی ورق گالوانیزه استفاده نکنید

بسته‌بندی‌های پلاستیکی منجر به حبس هوا و ایجاد رطوبت روی سطح ورق شده و همین رطوبت، شوره‌های زیادی را ایجاد می‌کند. بنابراین بهتر است برای بسته‌بندی این محصولات از پلاستیک استفاده نشود.

3- ورق‌های گالوانیزه را به مدت طولانی در برابر رطوبت قرار ندهید

همواره دقت داشته باشید که ورق‌ رنگی و گالوانیزه را به مدت طولانی در مجاورت با آب و رطوبت قرار ندهید زیرا باعث تخریب پوشش و یا شوره زدن ورق گالوانیزه خواهد شد.

4- بازرسی‌های منظم را فراموش نکنید

تجربه نشان داده است که اگر شوره سفید را به موقع شناسایی کنیم، از بین بردن آن راحت‌تر است؛ به همین منظور پیشنهاد می‌شود که محصولات گالوانیزه به صورت دوره‌ای و منظم مورد بازرسی قرار گیرند.

5-محصولات شرکت‌های معتبر را خرید کنید

اگر قصد خرید ورق گالوانیزه را دارید، بهتر است به دنبال شرکت‌های معتبر باشید. در این شرکت‌ها تمامی اصول انبارداری رعایت شده و خیال شما بابت عدم شوره زدن ورق گالوانیزه راحت خواهد بود.

واقعا عمر مفید ورق گالوانیزه چند سال است؟

عمر مفید ورق گالوانیزه به موارد مختلفی بستگی دارد که در این مقاله به مهمترین آن ها اشاره می کنیم .استفاده از هر نوع ماده و مصالحی در تولیدات صنعتی باید توجیه اقتصادی داشته باشد و توجیه اقتصادی را قیمت، مقاومت و دوام مواد تعیین می کند. ورق گالوانیزه به علت این که بر روی فلز پایه یعنی فولاد یا آهن یک لایه از فلز روی قرار گرفته است، از مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی برخوردارند و همچنین قیمت های آنان در بازار نیز طوریست که استفاده از آنها در صنایع مختلف به ویژه صنعت ساختمان، خودروسازی و تولید لوازم خانگی توجیه پذیر باشد. دوام و میزان عمر مفید ورق های گالوانیزه نیز المان دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد. سوالی که برای بسیاری وجود دارد این است که واقعاً عمر مفید ورق گالوانیزه چند سال است؟ 

میزان عمر مفید ورق گالوانیزه

به طور میانگین مدت زمانی  که ورق های گالوانیزه می‌ توانند در برابر عوامل محیطی از جمله رطوبت و اکسیژن هوا دوام آورده و دچار زنگ زدگی، خردگی و پوسیدگی نشوند، چیزی حدود نهایتاً ۵۰ سال تخمین زده می شود، اما عمر مفیدی که به طور معمول برای آنها در نظر می گیرند چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ سال است و اضافه بر آن را جزو عمر مفید و با کارایی بالا برای این ورق ها نمی توان در نظر گرفت. همین مدت زمان ۲۰ تا ۳۰ سال نیز زمان بسیار قابل توجهی است و وقتی آن را با ورق های فولادی غیر گالوانیزه که عمری نهایتاً بین ۲ تا ۱۱ سال با وجود پوشش رنگی می ‌توانند داشته باشند مقایسه می کنیم، ارزش آن به خوبی نمایان می گردد. البته شرایط و روش تولید ورق گالوانیزه، مواد اولیه مورد استفاده در فرآیند تولید ورق ها و همچنین محل و کاربری نیز می تواند در تعیین میزان عمر مفید آن تاثیرگذار باشند و نمی توان یک زمان ثابت را برای عمر مفید ورق گالوانیزه در کاربری‌ های مختلف ذکر نمود. به عنوان مثال قطعا وقتی یک ورق گالوانیزه در یک محیط باز و در معرض رطوبت بالا در منطقه ای مرطوب و پر بارش قرار گیرد، قطعا عمر مفید آن کمتر خواهد شد.

اهمیت طول عمر ورق در کاربری های صنعتی

چه در صنعت ساختمان و چه در صنایع تولید اتومبیل و لوازم خانگی که اصلی ترین صنایعی هستند که در آن ها از ورق های گالوانیزه استفاده می شود، همواره ترجیح بر آن بوده که از فلزاتی استفاده گردد که طول عمر بالایی داشته باشند و محصولاتی با طول عمر بالا را بدین ترتیب بتوانند ارائه نمایند. به همین منظور استفاده از ورق های گالوانیزه و ورق رنگی که هم ظاهر مناسب، قیمت به صرفه، مقاومت خوب و طول عمر بالایی دارند مناسب ترین گزینه برای چنین کاربری هایی به حساب می آید.

کاربردهای ورق گالوانیزه

اصلی ترین کاربردهای ورق گالوانیزه در صنعت ساختمان مصارف مختلفی همچون ساخت منبع و لوله های انتقال آب، سقف های شیروانی، کانال کولر و … همچنین در صنعت خودروسازی در ساخت قطعات متنوع و همچنین تولید قطعات و بدنه لوازم خانگی می ‌باشد که در تک تک این موارد صرفه اقتصادی در بالا بودن عمر مفید قطعات به کار رفته است و قطعاً بالا بودن عمر مفید ورق گالوانیزه می تواند برای این این کاربری ها یک مزیت به حساب آید. شاید ورق هایی ارزانتر از ورق های گالوانیزه در بازار برای کاربری های ذکر شده بتوان پیدا کرد. اما قطعاً مقاومت و و طول عمر ورقهای گالوانیزه را نخواهند داشت و به همین جهت و با توجه به هزینه هایی همچون تعمیر و ترمیم که بر کارفرما تحمیل می شود استفاده از آن ها توجیه اقتصادی ندارد. به عنوان مثال ورق های گالوانیزه شیروانی که امروزه به ویژه در سقف های شیروانی در مناطق مرطوب و پر بارش در شمال کشور مورد استفاده قرار می گیرند، حتی از سفال نیز کارایی بهتری نشان داده اند و با توجه به مقاومت بسیار مناسبی که در عین داشتن زیبایی ظاهری به بناها می بخشند، سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده اند و به علت عمر مناسبی که در چنین محیط های مرطوب و پر بارشی در معرض عوامل محیطی دارند، استفاده از آن ها بشدت رو به افزایش است. ورق گالوانیزه در ابعاد و وزن های مختلفی ارائه می شود که برای محاسبه دقیق میتوانید از صفحه محاسبه وزن ورق استفاده کنید.

ارتباط روش تولید ورق های گالوانیزه با عمر مفید آنها

می دانیم که عمل گالوانیزاسیون یا قرار دادن یک لایه روی بر روی سطح ورق های فولاد و آهن از روش های مختلفی انجام می گیرد و همین روش های کار نیز می توانند در تعیین میزان مفید ورق به عنوان یک فاکتور در نظر گرفته شود. سه روش اصلی برای گالوانیزاسیون ورق ها مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از: روش غوطه وری ورق ها در روی مذاب، روش الکتروگالوانیزاسیون و روش پاشیدن روی

روش غوطه وری ورق

در روش اول که روش غوطه وری ورق در روی مذاب است و متداول ترین روش تولید ورق های گالوانیزه به شمار می رود، طیف وسیعی از قطعات، از قطعات بسیار کوچک مانند پیچ و مهره تا قطعات بسیار بزرگ مانند تانکر و کانتینر را می ‌توان با توجه به انعطاف بالای این روش تولید نمود. میزان ضخامت لایه روی که در میزان مقاومت ورق و همچنین عمر مفید آن موثر است در این روش تولید، ارتباط مستقیم با مدت زمان غوطه ور بودن ورق در روی مذاب، سرعت کار و همچنین میزان روی مذاب استفاده شده دارد. در این روش به دو صورت پیوسته و ناپیوسته ورق ها را گالوانیزه می کنند و ضخامت لایه محافظ می تواند از کمتر از 1 اونس بر فوت مربع تا 2.75 اونس بر فوت مربع باشد.

روش الکترو گالوانیزاسیون

در روش دوم که به روش الکترو گالوانیزاسیون یا گالوانیزاسیون سرد شهرت دارد، با استفاده از جریان الکتریسیته و با دقت بالا با لایه های نازک تر از جنس روی را به صورت یک لایه صاف بر روی فلز پایه قرار می دهند دهند که این پوشش چسبندگی بیشتری داشته و عمرمفید مناسبی هم دارد. میزان چسبندگی بیشتر لایه روی به فلز پایه، یکی از اصلی ترین عوامل در تعیین میزان مقاومت و همچنین عمر مفید ورق گالوانیزه به شمار می رود. ضخامت لایه گالوانیزه قرار گرفته روی سطح فلز پلیه در این روش چیزی بین 0.06 تا 0.2 اونس بر فوت مربع می باشد. در روش سوم که روش پاشیدن روی بر سطح ورق نام دارد، از وسیله ای مانند تفنگ بادی برای پاشیدن روی بر روی سطح ورق استفاده می‌ شود و در نهایت سطح ورق حاصله با سنباده صاف می شود. لازم به ذکر است که ضخامت لایه روی که بر روی ورق در این روش تشکیل می ‌شود از روش های قبلی بسیار کمتر است. ضخامت محصول بدست آمده از این روش حدودا 0.01 میلیمتر است.

ضخامت ورق های گالوانیزه

امروزه ورق های گالوانیزه در ابعاد متنوع در بازار موجود هستند و ضخامت آنان نیز برای کاربری های مختلف متفاوت می باشد. در بازار می توان ورق های گالوانیزه از ضخامت ۰.۰۲ تا ۴ میلی متر متریافت که به طور معمول عرض آنها نیز بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی متر می باشد. البته بنا بر خواست مشتری قابلیت تولید ورق های گالوانیزه در در سایزهای دیگر وجود دارد و در اکثر شرکت های تولیدی، این انعطاف در تولید برقرار است. میزان ضخامت آلیاژ روی که بر روی سطح فلز مادر قرار می ‌گیرد در ورق های گالوانیزه مختلف که برای کاربری های مختلفی تولید می شوند متقاوت است و از ۸۰ تا ۱۵۰ میکرون معادل گرم بر متر مربع متغیر می‌ باشد. همانطور که پیشتر ذکر شد ضخامت فلز روی بر روی ورق ها در مقاومت ورق ها موثر است و هرچه درصد پوشش بیشتر باشد مقاومت محصول و طول عمر آن نیز بالا می رود. اصطلاحی به نام کوتینگ در اینجا معنا پیدا می ‌کند که به میزان پوشش روی در روی سطح فلز پایه در عملیات گالوانیزه شدن ورق می پردازد. به عنوان مثال کوتینگ ۱۵۰ به این معناست که در هر متر مربع ورق گالوانیزه حدود ۱۵۰ گرم پوشش فلز روی وجود دارد.

بسته بندی ورق گالوانیزه

اهمیت بسته‌بندی ورق گالوانیزه 

1- جلوگیری از تخریب و آسیب دیدن سطح ورق

مهم‌ترین دلیل برای بسته‌بندی کردن محصولات گالوانیزه این است که آن‌ها را از تخریب و آسیب‌های سطحی  محافظت کنیم. همان‌طور که گفتیم، در ورق‌های گالوانیزه یک پوشش نازک از فلز “روی” وجود دارد که همین پوشش نازک باعث مقاومت آن در برابر آسیب‌ها می‌شود. حال تصور کنید که این لایه به هر دلیلی از بین برود! چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا آن ورق گالوانیزه مقاومت خود را در برابر تخریب و خوردگی از دست می‌دهد. بنابراین باید برای بسته‌بندی ورق گالوانیزه استانداردهای مشخصی را تعریف کرد.

2- سهولت در حمل و نقل با بسته‌بندی ورق گالوانیزه

از دیگر دلایل بسته بندی ورق‌های گالوانیزه می‌توان به سهولت در حمل و نقل و انبارداری اشاره کرد. از آنجا که ورق‌های فولادی دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی هستند، جابه‌جا کردن آن‌ها بسیار مشکل است و اگر به درستی بسته‌بندی نشوند، حمل و نقل آن‌ها سخت می‌شود. به همین منظور، معمولا ورق گالوانیزه را به صورت رول شده و با تسمه‌های فولادی بسته‌بندی می‌کنند.

3- افزایش مدت زمان نگهداری

جالب است بدانید که اگر فرایند بسته‌بندی ورق گالوانیزه به درستی انجام شود، مدت زمان نگه‌داری آن نیز افزایش پیدا می‌کند؛ چراکه در این بسته‌بندی‌ها تمامی سطوح و لبه‌های ورق پوشش داده شده و از زنگ زدن آن‌ها جلوگیری می‌شود. بنابراین مدت زمان بیشتری می‌توان آن‌ها را در انبارها نگه‌داری کرد.

انواع بسته‌بندی ورق‌های گالوانیزه

ورق گالوانیزه پس از مراحل تولید، وارد مرحله‌ی کنترل کیفیت می‌شود و اگر از این نظر مشکلی نداشته باشد، وارد فرایند بسته‌بندی خواهد شد. در این مرحله، معمولا از تسمه فولادی، تسمه گالوانیزه، ورق‌های کاغذی، مقوا و پالت‌های چوبی برای بسته‌بندی کردن ورق‌ها استفاده می‌شود. به همین منظور ابتدا ورق گالوانیزه را رول کرده و سپس با کمک انواع تسمه‌ها محکم می‌کنند. این تسمه‌ها را می‌توان هم به صورت محیطی و هم به صورت شعاعی در اطراف ورق رول شده پیچید و از باز شدن آن جلوگیری کرد. لازم به ذکر است که انواع روش‌های بسته‌بندی ورق گالوانیزه را بر اساس تعداد این تسمه‌ها و متریال مورد استفاده به پنج گروه تقسیم می‌کنند که عبارتند از:

 بسته‌بندی 601 ورق‌های گالوانیزه

این روش، ساده‌ترین نوع بسته‌بندی برای محصولات فولادی است که در آن تنها از لبه‌های داخلی و خارجی ورق محافظت می‌شود و خبری از پوشش‌های محافظ سطحی نیست! بنابراین اگر می‌خواهید  ورق گالوانیزه را به مدت طولانی در انبار نگه‌داری کنید، بهتر است به سراغ این بسته‌بندی‌ها نروید. یکی دیگر از ویژگی‌های بسته‌بندی 601 استفاده از یک تسمه‌ی محیطی و چهار تسمه‌ی شعاعی برای نگه‌داشتن و محکم کردن ورق‌های رول شده است که به نظر می‌رسد برای جابه‌جایی‌ها در مسافت کم، کافی باشد.

2- بسته‌بندی 621 گالوانیزه

از جمله پرکاربردترین روش‌های بسته‌بندی ورق گالوانیزه می‌توان به بسته‌بندی 621 اشاره کرد که در آن تمامی سطوح گالوانیزه توسط ورق‌های محافظ، پوشانده می‌شود. علاوه بر آن، استفاده از کاغذهای ضد آب برای محافظت از لبه‌های داخلی و خارجی ورق نیز یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع از بسته‌بندی است که منجر به افزایش زمان نگه‌داری در انبار خواهد شد. به منظور محکم کردن رول‌ها نیز از دو تسمه‌ی محیطی و چهار تسمه‌ی شعاعی کمک گرفته می‌شود که نسبت به روش قبلی از استحام بالاتری برخوردار است.

3- بسته‌بندی 631 ورق گالوانیزه

این نوع از بسته‌بندی نیز دقیقا مشابه با مدل 621 است اما یک تفاوت مهم دارد و آن استفاده از پالت‌های چوبی است! این پالت‌ها در زیر ورق‌های رول شده قرار گرفته و مانع از حرکت خود به خودی آن‌ها می‌شود. از کاربردهای استفاده از پالت چوبی برای بسته‌بندی ورق گالوانیزه می‌توان به راحت‌تر شدن جابه‌جایی و سهولت در صادرات محصول اشاره کرد.

4- بسته‌بندی 641 گالوانیزه

بسته‌بندی 641 کامل‌ترین نوع بسته‌بندی در ورق‌های گالوانیزه است که در آن، همه‌ی سطوح ورق و لبه‌های داخلی و خارجی توسط کاغذ ضد آب و پوشش‌های مخصوص محافظت می‌شود. به همین دلیل، ورق‌های گالوانیزه‌ی بسته‌بندی شده با این روش را می‌توان به مدت طولانی‌تری در انبار نگه‌داری کرد. البته باید گفت هزینه‌ی این بسته‌بندی نیز بسیار بالاست و برای برخی از کاربردها به هیچ وجه صرفه‌ی اقتصادی ندارد. لازم به ذکر است که محکم کردن رول‌ها توسط سه تسمه‌ی محیطی و شش تسمه‌ی شعاعی انجام می‌شود که ایمنی در حمل و نقل را افزایش می‌دهند.

5- بسته‌بندی 651 محصولات گالوانیزه

بسته‌بندی ورق گالوانیزه به روش 651 معمولا برای صادرات به کشورهای دیگر انجام می‌شود؛ چراکه از نظر محافظت سطحی و لبه‌ای دقیقا مشابه بسته‌بندی 641 است و برای حمل و نقل راحت‌تر به پالت‌های چوبی نیز مجهز شده است.

نکات ضروری برای بسته‌بندی ورق گالوانیزه

بسیاری از کارشناسان محصولات گالوانیزه معتقدند که برای بسته‌بندی این ورق‌ها باید نکات ضروری را در نظر گرفت تا خطرات احتمالی و آسیب‌های مالی و جانی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کند. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

تسمه بندی ورق گالوانیزه

1- مراقب تسمه‌های فولادی باشید!

تسمه‌های پیچیده شده در اطراف رول‌ها بسیار مستحکم هستند اما در اثر کشیده شدن ممکن است پاره شده و آسیب‌های جدی به کارگران وارد کنند. به همین دلیل، بهتر است برای جابه‌جایی ورق‌ها از لوازم مربوطه استفاده کرده و از کشیدن تسمه‌ها روی زمین خودداری کنید.

2- برای حمل و نقل ورق گالوانیزه از لوازم ایمنی استفاده کنید

استفاده از کلاه ایمنی، دستکش، کفش مخصوص و عینک مناسب برای حمل و نقل ورق‌های گالوانیزه بسیار ضروری است. زیرا تیز بودن لبه‌ها و وزن بسیار زیاد آن‌ها ممکن است باعث ایجاد خطرات غیر قابل جبران شود.

انبارورق گالوانیزه

انبارورق گالوانیزه

3- در انبارداری ورق گالوانیزه نهایت دقت را داشته باشید

محصولات فولادی و گالوانیزه در اثر انبارداری نامناسب به سرعت تخریب شده و آسیب می‌بینند؛ حتی اگر بسته‌بندی ورق گالوانیزه بسیار باکیفیت باشد! بنابراین از قرار دادن این بسته‌بندی‌ها در تماس با رطوبت خودداری کرده و از تهویه‌ی مناسب انبار اطمینان حاصل کنید. در غیر این‌صورت سطوح گالوانیزه دچار شوره زدن خواهد شد.

 

 

شرکت عرشه فولادی-کارخانه عرشه فولادی-ورق عرشه فولادی

 

شرکت فولادکبیر(سهامی خاص)

لیست قیمت روز ورق گالوانیزه کارخانجات هفت الماس قزوین -امیرکبیرکاشان-فولادمبارکه اصفهان -شهرکرد-تاراز-سمنان-چین

فروش ورق گالوانیزه و برشکاری شیت و فرم دهی طرح های شیروانی ورق گالوانیزه طبق سفارش مشتریان 

جهت هدایت به صفحات توضیحات فنی جداول وزنی و فرمینگ ورق های فولادی گالوانیزه کلیک فرمایید.